LT1529IT-3.3#PBF
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5
product image
LT1529IT-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003591357 Detail
LT1529IT-3.3#PBF: IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1529IT-3.3#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 0.6V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.2A
Operating Temperature: -45°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads Supplier Device Package: TO-220-5
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 15V
Current - Limit (Min): 3.2A
Supplier Device Package: TO-220-5
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Voltage - Dropout (Typical): 0.6V @ 3A
Operating Temperature: -45°C ~ 125°C
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1529IT-3.3#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Current - Output3A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 15 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)5A