LT1573CS8-2.5
IC REG CTRLR SGL 2.5V 8-SOIC
product image
LT1573CS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003596011 Detail
LT1573CS8-2.5: IC REG CTRLR SGL 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1573CS8-2.5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Positive Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 2.5V Current - Supply: 1.7mA
Voltage - Input: 2.8 V ~ 10 V Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Product : Analog Crosspoint
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tube
Type: Positive Fixed
Manufacturer: Linear Technology
Current - Supply: 1.7mA
Voltage - Input: 2.8 V ~ 10 V
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1573CS8-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.8 ~ 10 V
Current - Supply1.7mA
Current - Output5A