LT1579CS8-3.3#TR
IC REG LDO SMART DUAL 3.3V 8SOIC
product image
LT1579CS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003561217 Detail
LT1579CS8-3.3#TR: IC REG LDO SMART DUAL 3.3V 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1579CS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Function: Back-Up Management Battery Chemistry: Smart Batteries
Voltage - Supply: - Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
THD plus Noise : 0.3 % at 8 Ohms at 0.5 W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Function: Back-Up Management
Voltage - Supply: -
Manufacturer: Linear Technology
Battery Chemistry: Smart Batteries
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1579CS8-3.3#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Battery TypeSmart Batteries
FunctionBack-Up Management
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)