LT1580CR-2.5#PBF
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7
product image
LT1580CR-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003596442 Detail
LT1580CR-2.5#PBF: IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1580CR-2.5#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Applications: Converter, Intel Pentium? Voltage - Input: 1.79 V ~ 6 V
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 2.5V
Supply Voltage - Min : 2.375 V Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device Package: D2PAK-7
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Manufacturer: Linear Technology
Applications: Converter, Intel Pentium?
Voltage - Input: 1.79 V ~ 6 V
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1580CR-2.5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output7A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.65 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)7.1A