LT1580IR-2.5#TR
IC REGULATOR LDO 2.5V 7A DDPAK-7
product image
LT1580IR-2.5#TR Picture
SeekIC No. : 003597105 Detail
LT1580IR-2.5#TR: IC REGULATOR LDO 2.5V 7A DDPAK-7
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1580IR-2.5#TR
Quick Details
Series: - Package / Case : TQFP-128
Manufacturer: Linear Technology Applications: Converter, Intel Pentium?
Voltage - Input: 1.79 V ~ 6 V Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 2.5V Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device Package: D2PAK-7
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Manufacturer: Linear Technology
Applications: Converter, Intel Pentium?
Voltage - Input: 1.79 V ~ 6 V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1580IR-2.5#TR
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, TO-263 (7 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output7A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.65 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)7.1A