LT1584CT-3.45
IC REG LDO 3.45V TO220-3
product image
LT1584CT-3.45 Picture
SeekIC No. : 003591070 Detail
LT1584CT-3.45: IC REG LDO 3.45V TO220-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1584CT-3.45
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.45V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 1.25V @ 7A Number of Regulators: 1
Current - Output: - Current - Limit (Min): 7.1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220-3
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 3.45V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220-3
Voltage - Input: Up to 7V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: -
Voltage - Dropout (Typical): 1.25V @ 7A
Current - Limit (Min): 7.1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1584CT-3.45
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Current - Output7A
Voltage - Output3.45V
Voltage - Input4.75 ~ 6.45 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)7.1A