LT1585ACM-1.5#PBF
IC REG LDO 1.5V DDPAK-3
product image
LT1585ACM-1.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003591101 Detail
LT1585ACM-1.5#PBF: IC REG LDO 1.5V DDPAK-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1585ACM-1.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 5A Number of Regulators: 1
Current - Output: - Current - Limit (Min): 5A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA Supplier Device Package: D2PAK-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input: Up to 7V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: -
Supplier Device Package: D2PAK-3
Current - Limit (Min): 5A
Voltage - Dropout (Typical): 1.2V @ 5A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1585ACM-1.5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingTube
Current - Output5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input3 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)5A