LT1634ACS8-4.096
IC VREF SHUNT PREC 4.096V 8-SOIC
product image
LT1634ACS8-4.096 Picture
SeekIC No. : 003576047 Detail
LT1634ACS8-4.096: IC VREF SHUNT PREC 4.096V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634ACS8-4.096
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Shunt, Precision
Voltage - Output: 4.096V Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 15µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 30mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Current - Quiescent: -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Input: -
Current - Cathode: 15µA
Reference Type: Shunt, Precision
Voltage - Output: 4.096V
Packaging: Tube
Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Current - Output: 30mA
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634ACS8-4.096
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output4.096V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode15A
Current - Quiescent-
Current - Output30mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)