LT1634BCMS8-1.25#TRPBF
IC VREF SHUNT PREC 1.25V 8-MSOP
product image
LT1634BCMS8-1.25#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577230 Detail
LT1634BCMS8-1.25#TRPBF: IC VREF SHUNT PREC 1.25V 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634BCMS8-1.25#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Shunt, Precision Voltage - Output: 1.25V
Tolerance: ±0.05% Package / Case : DFN-8
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 7µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 100mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Current - Quiescent: -
Current - Output: 100mA
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Input: -
Reference Type: Shunt, Precision
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Voltage - Output: 1.25V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Tolerance: ±0.05%
Manufacturer: Linear Technology
Current - Cathode: 7µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634BCMS8-1.25#TRPBF
Reference TypeShunt
Voltage - Output1.25V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode7A
Current - Quiescent-
Current - Output100mA