LT1634BCMS8-2.5#TRPBF
IC VREF SHUNT PREC 2.5V 8-MSOP
product image
LT1634BCMS8-2.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577233 Detail
LT1634BCMS8-2.5#TRPBF: IC VREF SHUNT PREC 2.5V 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634BCMS8-2.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Shunt, Precision Voltage - Output: 2.5V
Package / Case : TSSOP-14 Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 8µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 50mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Current - Quiescent: -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Input: -
Voltage - Output: 2.5V
Reference Type: Shunt, Precision
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Tolerance: ±0.05%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Cathode: 8µA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 50mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634BCMS8-2.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode8A
Current - Quiescent-
Current - Output50mA