LT1634BIS8-2.5
IC VREF SHUNT PREC 2.5V 8-SOIC
product image
LT1634BIS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003577484 Detail
LT1634BIS8-2.5: IC VREF SHUNT PREC 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634BIS8-2.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Shunt, Precision
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 8µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 50mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Current - Quiescent: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Input: -
Voltage - Output: 2.5V
Reference Type: Shunt, Precision
Packaging: Tube
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Tolerance: ±0.05%
Current - Cathode: 8µA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 50mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634BIS8-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode8A
Current - Quiescent-
Current - Output50mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)