LT1634CCZ-2.5#PBF
IC VREF SHUNT PREC 2.5V TO-92-3
product image
LT1634CCZ-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003576589 Detail
LT1634CCZ-2.5#PBF: IC VREF SHUNT PREC 2.5V TO-92-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634CCZ-2.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Shunt, Precision Voltage - Output: 2.5V
Package / Case : FCBGA-16 Tolerance: ±0.2%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 8µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 50mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads Supplier Device Package: TO-92-3
Current - Quiescent: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package: TO-92-3
Voltage - Input: -
Voltage - Output: 2.5V
Reference Type: Shunt, Precision
Tolerance: ±0.2%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Packaging: Bulk
Current - Cathode: 8µA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 50mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634CCZ-2.5#PBF
Reference TypeShunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.2%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode8A
Current - Quiescent-
Current - Output50mA