LT1634CCZ-4.096
IC VREF SHUNT PREC 4.096V TO92-3
product image
LT1634CCZ-4.096 Picture
SeekIC No. : 003575698 Detail
LT1634CCZ-4.096: IC VREF SHUNT PREC 4.096V TO92-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1634CCZ-4.096
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Shunt, Precision Voltage - Output: 4.096V
Tolerance: ±0.2% Package / Case : FCBGA-16
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: -
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 15µA
Current - Quiescent: - Current - Output: 30mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads Supplier Device Package: TO-92-3
Current - Quiescent: -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package: TO-92-3
Voltage - Input: -
Current - Cathode: 15µA
Reference Type: Shunt, Precision
Voltage - Output: 4.096V
Tolerance: ±0.2%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Packaging: Bulk
Current - Output: 30mA
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1634CCZ-4.096
Reference TypeShunt
Voltage - Output4.096V
Tolerance±0.2%
Voltage - Input-
Number of Channels1
Current - Cathode15A
Current - Quiescent-
Current - Output30mA