LT1761ES5-2.5
product image
LT1761ES5-2.5 Picture
SeekIC No. : 004400806 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1761ES5-2.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The LT1761ES5-2.5 is designed as one kind of micropower, low noise, low dropout regulator device that can be used in (1)cellular phones; (2)pagers; (3)battery-powered systems; (4)frequency synthesizers; (5)wireless modems applications. And this device is stable with output capacitors as low as 1F.
Features of the LT1761ES5-2.5 are:(1)Low Noise: 20VRMS (10Hz to 100kHz); (2)Low Quiescent Current: 20A; (3)Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V; (4)Output Current: 100mA; (5)Very Low Shutdown Current: <0.1A; (6)Low Dropout Voltage: 300mV at 100mA; (7)Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V, 5V; (8)Adjustable Output from 1.22V to 20V; (9)Stable with 1F Output Capacitor; (10)Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors; (11)Reverse-Battery Protected; (12)No Reverse Current; (13)No Protection Diodes Needed; (14)Overcurrent and Overtemperature Protected; (15)Available in Tiny 5-Lead TSOT-23 Package.
The absolute maximum ratings of the LT1761ES5-2.5 can be summarized as:(1)IN Pin Voltage: ±20 V;(2)OUT Pin Voltage: ±20 V;(3)Input to Output Differential Voltage: ±20 V;(4)ADJ Pin Voltage: ±7 V;(5)BYP Pin Voltage: ±0.6 V;(6)SHDN Pin Voltage: ±20 V;(7)Output Short-Circuit Duration: Indefinite;(8)Operating Junction Temperature Range: -40°C to 125°C;(9)Storage Temperature Range: -65°C to 150°C;(10)Lead Temperature (Soldering, 10 sec): 300°C. If you want to know more information about the LT1761ES5-2.5, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .