LT1761ES5-2.5#TRM
IC REG LDO 2.5V .1A TSOT23-5
product image
LT1761ES5-2.5#TRM Picture
SeekIC No. : 003589809 Detail
LT1761ES5-2.5#TRM: IC REG LDO 2.5V .1A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1761ES5-2.5#TRM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 100mA
Current - Limit (Min): 110mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1761ES5-2.5#TRM
VendorLinear Technology (POP) (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output100mA
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)110mA