LT1761ES5-2.8#TRMPBF
IC REG LDO 2.8V .1A TSOT23-5
product image
LT1761ES5-2.8#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003589814 Detail
LT1761ES5-2.8#TRMPBF: IC REG LDO 2.8V .1A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1761ES5-2.8#TRMPBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.8V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output: 2.8V
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1761ES5-2.8#TRMPBF
VendorLinear Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingDigi-Reel?
Current - Output100mA
Voltage - Output2.8V
Voltage - Input3.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)110mA