LT1763CDE-3.3#PBF
IC REG LDO 3.3V .5A 12-DFN
product image
LT1763CDE-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003590566 Detail
LT1763CDE-3.3#PBF: IC REG LDO 3.3V .5A 12-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1763CDE-3.3#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 520mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 12-DFN (4x3)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 12-DFN (4x3)
Current - Limit (Min): 520mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1763CDE-3.3#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case12-DFN
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)520mA