LT1763IS8-1.8#PBF
IC REG LDO 1.8V .5A 8-SOIC
product image
LT1763IS8-1.8#PBF Picture
SeekIC No. : 003589128 Detail
LT1763IS8-1.8#PBF: IC REG LDO 1.8V .5A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1763IS8-1.8#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 520mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 520mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1763IS8-1.8#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)520mA