LT1763IS8-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .5A 8-SOIC
product image
LT1763IS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003591742 Detail
LT1763IS8-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .5A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1763IS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 520mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 520mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1763IS8-3.3#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input1.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)520mA