LT1764AEFE-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V 3A 16TSSOP
product image
LT1764AEFE-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003591765 Detail
LT1764AEFE-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V 3A 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1764AEFE-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Propagation Delay Time : 0.15 ns Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Current - Limit (Min): 3.1A
Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1764AEFE-1.5#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output3A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.7 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A