LT1764EFE-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V 3A 16TSSOP
product image
LT1764EFE-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003591694 Detail
LT1764EFE-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V 3A 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1764EFE-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 20V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Current - Limit (Min): 3.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1764EFE-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output3A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A