LT1764EQ-1.8
IC REG LDO 1.8V 3A 5DD
product image
LT1764EQ-1.8 Picture
SeekIC No. : 003591027 Detail
LT1764EQ-1.8: IC REG LDO 1.8V 3A 5DD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1764EQ-1.8
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: D2PAK-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Supplier Device Package: D2PAK-5
Current - Limit (Min): 3.1A
Voltage - Input: 2.7 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1764EQ-1.8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Current - Output3A
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A