LT1764ET-2.5
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5
product image
LT1764ET-2.5 Picture
SeekIC No. : 003591209 Detail
LT1764ET-2.5: IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1764ET-2.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.1A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads Supplier Device Package: TO-220-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: TO-220-5
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads
Current - Limit (Min): 3.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1764ET-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Current - Output3A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.1A