LT1765EFE-1.8
IC REG BUCK 1.8V 3A 16TSSOP
product image
LT1765EFE-1.8 Picture
SeekIC No. : 003583842 Detail
LT1765EFE-1.8: IC REG BUCK 1.8V 3A 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1765EFE-1.8
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
RTC Bus Interface : 2-Wire, I2C Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: 3 V ~ 25 V
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 1.25MHz
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 1.8V
Frequency - Switching: 1.25MHz
Current - Output: 3A
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad
Manufacturer: Linear Technology
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Voltage - Input: 3 V ~ 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1765EFE-1.8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3 ~ 25 V
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching1.25MHz