LT1767EMS8-2.5
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8MSOP
product image
LT1767EMS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003582739 Detail
LT1767EMS8-2.5: IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1767EMS8-2.5
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: 3 V ~ 25 V Package / Case : SOIC-24
PWM Type: Current Mode Frequency - Switching: 1.25MHz
Current - Output: 1.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Current - Output: 1.5A
Synchronous Rectifier: No
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Frequency - Switching: 1.25MHz
Voltage - Output: 2.5V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 3 V ~ 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1767EMS8-2.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input3 ~ 25 V
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Power - Output-
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching1.25MHz