LT1790ACS6-3.3#TRMPBF
IC VREF SERIES 3.3V SOT-23-6
product image
LT1790ACS6-3.3#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003576649 Detail
LT1790ACS6-3.3#TRMPBF: IC VREF SERIES 3.3V SOT-23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1790ACS6-3.3#TRMPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Voltage - Output: 3.3V
Package / Case : TSSOP-14 Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: 3.8 V ~ 18 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 75µA Current - Output: 5mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-23-6 Supplier Device Package: SOT-23-6
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 5mA
Package / Case: SOT-23-6
Supplier Device Package: SOT-23-6
Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series
Current - Quiescent: 75µA
Voltage - Input: 3.8 V ~ 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1790ACS6-3.3#TRMPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output3.3V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input3.8 ~ 18 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent60A
Current - Output5mA