LT1790BCS6-4.096#TRM
IC VREF SERIES 4.096V SOT-23-6
product image
LT1790BCS6-4.096#TRM Picture
SeekIC No. : 003575475 Detail
LT1790BCS6-4.096#TRM: IC VREF SERIES 4.096V SOT-23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1790BCS6-4.096#TRM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Package / Case : SSOP-20
Manufacturer: Linear Technology Reference Type: Series
Voltage - Output: 4.096V Tolerance: ±0.1%
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: 4.6 V ~ 18 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 75µA Current - Output: 5mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Output: 4.096V
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Current - Cathode: -
Current - Output: 5mA
Tolerance: ±0.1%
Current - Quiescent: 75µA
Voltage - Input: 4.6 V ~ 18 V
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1790BCS6-4.096#TRM
VendorLinear Technology (POP) (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output4.096V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input4.6 ~ 18 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent60A
Current - Output5mA