LT1790BIS6-4.096#TRPBF
IC VREF SERIES 4.096V SOT-23-6
product image
LT1790BIS6-4.096#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003575681 Detail
LT1790BIS6-4.096#TRPBF: IC VREF SERIES 4.096V SOT-23-6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1790BIS6-4.096#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series Voltage - Output: 4.096V
Tolerance: ±0.1% Package / Case : DFN-8
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: 4.6 V ~ 18 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 75µA Current - Output: 5mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage - Output: 4.096V
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Current - Cathode: -
Current - Output: 5mA
Tolerance: ±0.1%
Current - Quiescent: 75µA
Voltage - Input: 4.6 V ~ 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1790BIS6-4.096#TRPBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output4.096V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input4.6 ~ 18 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent60A
Current - Output5mA