LT1809IS8#TRPBF
IC OPAMP R-R I/O SINGLE 8-SOIC
product image
LT1809IS8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003531680 Detail
LT1809IS8#TRPBF: IC OPAMP R-R I/O SINGLE 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1809IS8#TRPBF
Quick Details
Series: - Output Power : 362 mW
Manufacturer: Linear Technology Amplifier Type: General Purpose
Type: - Number of Circuits: 1
Max Output Power x Channels @ Load: - Output Type: Rail-to-Rail
Slew Rate: 350 V/µs Voltage - Supply: -
Features: - Gain Bandwidth Product: 180MHz
-3db Bandwidth: 320MHz Current - Input Bias: 12.5µA
Voltage - Input Offset: 800µV Current - Supply: 15mA
Current - Output / Channel: 85mA Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SO
Description
Series: -
Amplifier Type: General Purpose
Type: -
Max Output Power x Channels @ Load: -
Voltage - Supply: -
Features: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Supplier Device Package: 8-SO
Number of Circuits: 1
Output Type: Rail-to-Rail
Voltage - Input Offset: 800µV
Current - Output / Channel: 85mA
Current - Supply: 15mA
Slew Rate: 350 V/µs
Gain Bandwidth Product: 180MHz
Manufacturer: Linear Technology
-3db Bandwidth: 320MHz
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V
Current - Input Bias: 12.5µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1809IS8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1 - Single
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Slew Rate350 V/s
Gain Bandwidth Product180MHz
Current - Supply15mA
Current - Output / Channel85mA
Output TypeRail-to-Rail
-3db Bandwidth320MHz
Current - Input Bias12.5A
Voltage - Input Offset800V