LT1962EMS8-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .3A 8-MSOP
product image
LT1962EMS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590803 Detail
LT1962EMS8-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .3A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1962EMS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 320mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Current - Limit (Min): 320mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.27V @ 300mA
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 300mA
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1962EMS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)320mA