LT1963AEFE-2.5#PBF
IC REG LDO 2.5V 1.5A 16TSSOP
product image
LT1963AEFE-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003594200 Detail
LT1963AEFE-2.5#PBF: IC REG LDO 2.5V 1.5A 16TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963AEFE-2.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed pad
Supplier Device Package: 16-TSSOP-EP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963AEFE-2.5#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-TSSOP
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A