LT1963AEST-1.5
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-3
product image
LT1963AEST-1.5 Picture
SeekIC No. : 003590584 Detail
LT1963AEST-1.5: IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963AEST-1.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tube
Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963AEST-1.5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223 (3 leads + Tab), SC-73, TO-261AA
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A