LT1963AEST-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-3
product image
LT1963AEST-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590583 Detail
LT1963AEST-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963AEST-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963AEST-1.5#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223 (3 leads + Tab), SC-73, TO-261AA
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A