LT1963AEST-3.3#PBF
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-3
product image
LT1963AEST-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003590558 Detail
LT1963AEST-3.3#PBF: IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963AEST-3.3#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Number of Regulators: 1 Package / Case : CBGA-99
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: TubeAlternate Packaging
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963AEST-3.3#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A