LT1963AET-1.8#PBF
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5
product image
LT1963AET-1.8#PBF Picture
SeekIC No. : 003588986 Detail
LT1963AET-1.8#PBF: IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963AET-1.8#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads Supplier Device Package: TO-220-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 1.8V
Packaging: Tube
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: TO-220-5
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963AET-1.8#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A