LT1963EQ-1.5#PBF
IC REG LDO 1.5V 1.5A 5DD
product image
LT1963EQ-1.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003591497 Detail
LT1963EQ-1.5#PBF: IC REG LDO 1.5V 1.5A 5DD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963EQ-1.5#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: D2PAK-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input: 2.1 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Supplier Device Package: D2PAK-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963EQ-1.5#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input2.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A