LT1963ES8-1.8#TRPBF
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC
product image
LT1963ES8-1.8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590406 Detail
LT1963ES8-1.8#TRPBF: IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963ES8-1.8#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963ES8-1.8#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A