LT1963ES8-3.3#TR
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC
product image
LT1963ES8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003590413 Detail
LT1963ES8-3.3#TR: IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1963ES8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.6A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Dropout (Typical): 0.34V @ 1.5A
Current - Limit (Min): 1.6A
Voltage - Input: Up to 20V
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1963ES8-3.3#TR
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A