LT1965EDD-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8-DFN
product image
LT1965EDD-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590417 Detail
LT1965EDD-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V 1.1A 8-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1965EDD-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.1A Current - Limit (Min): 1.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 8-DFN-EP (3x3)
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Supplier Device Package: 8-DFN-EP (3x3)
Current - Limit (Min): 1.2A
Voltage - Input: Up to 20V
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad
Current - Output: 1.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1965EDD-1.5#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.1A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.2A