LT1965EMS8E-2.5#TRPBF
IC REG LDO 2.5V 1.1A 8-MSOP
product image
LT1965EMS8E-2.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003588796 Detail
LT1965EMS8E-2.5#TRPBF: IC REG LDO 2.5V 1.1A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1965EMS8E-2.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: Up to 20V Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.1A Current - Limit (Min): 1.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 8-MSOP-EP
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Limit (Min): 1.2A
Voltage - Input: Up to 20V
Supplier Device Package: 8-MSOP-EP
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 1.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1965EMS8E-2.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.1A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input1.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.2A