LT1965IQ-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V 1.1A 5-DD
product image
LT1965IQ-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003591713 Detail
LT1965IQ-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V 1.1A 5-DD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1965IQ-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: Up to 20V
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.1A Current - Limit (Min): 1.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: D2PAK-5
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Limit (Min): 1.2A
Voltage - Input: Up to 20V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 1.1A
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 1.1A
Supplier Device Package: D2PAK-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1965IQ-1.5#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.1A
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.2A