LT3003EMSE#PBF
IC LED DRIVER BALLASTER 10-MSOP
product image
LT3003EMSE#PBF Picture
SeekIC No. : 003564145 Detail
LT3003EMSE#PBF: IC LED DRIVER BALLASTER 10-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3003EMSE#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Constant Current: - Type: -
Constant Voltage: - Topology: PWM, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Number of Outputs: 3 Efficiency: -
Internal Driver: Yes Packaging : Box
Current - Output / Channel: - Type - Primary: Automotive, Backlight
Type - Secondary: - Frequency: -
Internal Switch(s): - Voltage - Supply: 3 V ~ 40 V
Voltage - Output: - Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 10-MSOP Exposed Pad
Packaging: Tube
Description
Series: -
Constant Current: -
Type: -
Constant Voltage: -
Efficiency: -
Current - Output / Channel: -
Frequency: -
Internal Switch(s): -
Voltage - Output: -
Mounting Type: Surface Mount
Internal Driver: Yes
Type - Secondary: -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Packaging: Tube
Package / Case: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Number of Outputs: 3
Type - Primary: Automotive, Backlight
Topology: PWM, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Manufacturer: Linear Technology
Supplier Device Package: 10-MSOP Exposed Pad
Voltage - Supply: 3 V ~ 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3003EMSE#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case10-MSOP, Micro10?, 10-uMAX, 10-uSOP
Current - Output / Channel350mA
Number of Outputs3
TypeLED Ballaster
Voltage - Supply3 V ~ 40 V
Voltage - Output48V
TopologySwitched Inductor, Step-Up (Boost), Step-Down (Buck)
Frequency-