LT3008EDC-3.3#TRMPBF
IC REG LDO 3.3V 20MA 6-DFN
product image
LT3008EDC-3.3#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003593390 Detail
LT3008EDC-3.3#TRMPBF: IC REG LDO 3.3V 20MA 6-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3008EDC-3.3#TRMPBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 45V Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Supply Voltage - Min : 1.71 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Voltage - Input: Up to 45V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3008EDC-3.3#TRMPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2 ~ 45 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA