LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
IC REG LDO 3.3V 20MA TSOT23-8
product image
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003590828 Detail
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF: IC REG LDO 3.3V 20MA TSOT23-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3008ITS8-3.3#TRMPBF
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 45V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 45V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 20mA
Package / Case: SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device Package: TSOT-23-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3008ITS8-3.3#TRMPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-8, TSOT-8
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2 ~ 45 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA