LT3009EDC-1.2#TRPBF
IC REG LDO 1.2V 20MA 6-DFN
product image
LT3009EDC-1.2#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003591037 Detail
LT3009EDC-1.2#TRPBF: IC REG LDO 1.2V 20MA 6-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3009EDC-1.2#TRPBF
Voltage - Output: 1.2V Voltage - Input: 1.6 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.2V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package: 6-DFN-EP (2x2)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 1.6 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 6-WFDFN Exposed Pad
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3009EDC-1.2#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output20mA
Voltage - Output1.2V
Voltage - Input1.6 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA