LT3009ESC8-1.2#TRMPBF
IC REG LDO 1.2V 20MA SC70-8
product image
LT3009ESC8-1.2#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003588933 Detail
LT3009ESC8-1.2#TRMPBF: IC REG LDO 1.2V 20MA SC70-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3009ESC8-1.2#TRMPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 1.2V
Voltage - Input: 1.6 V ~ 20 V Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 20mA Current - Limit (Min): 22mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-VFSOP (0.492", 1.25mm Width) Supplier Device Package: SC-70-8
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.2V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 1.6 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.28V @ 20mA
Current - Output: 20mA
Current - Limit (Min): 22mA
Package / Case: 8-VFSOP (0.492", 1.25mm Width)
Supplier Device Package: SC-70-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3009ESC8-1.2#TRMPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-8
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output20mA
Voltage - Output1.2V
Voltage - Input1.6 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)22mA