LT3020EMS8-1.8#TR
IC REG LDO 1.8V .1A 8MSOP
product image
LT3020EMS8-1.8#TR Picture
SeekIC No. : 003590879 Detail
LT3020EMS8-1.8#TR: IC REG LDO 1.8V .1A 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3020EMS8-1.8#TR
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 100mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.8V
Voltage - Input: Up to 10V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3020EMS8-1.8#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output100mA
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.1 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)110mA