LT3020IDD-1.5#TRPBF
IC REG LDO 1.5V .1A 8DFN
product image
LT3020IDD-1.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003586653 Detail
LT3020IDD-1.5#TRPBF: IC REG LDO 1.5V .1A 8DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3020IDD-1.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 100mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): 110mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 8-DFN-EP (3x3)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: Up to 10V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package: 8-DFN-EP (3x3)
Current - Output: 100mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.15V @ 100mA
Manufacturer: Linear Technology
Current - Limit (Min): 110mA
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3020IDD-1.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output100mA
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)110mA