LT3021EDH-1.2#TRPBF
IC REG LDO 1.2V .5A 16-DFN
product image
LT3021EDH-1.2#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590297 Detail
LT3021EDH-1.2#TRPBF: IC REG LDO 1.2V .5A 16-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3021EDH-1.2#TRPBF
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: Linear Technology Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.2V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 550mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 16-DFN
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.2V
Voltage - Input: Up to 10V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Limit (Min): 550mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 16-DFN
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3021EDH-1.2#TRPBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-DFN
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output500mA
Voltage - Output1.2V
Voltage - Input1.5 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)550mA