LT3021EDH-1.5#PBF
IC REG LDO 1.5V .5A 16-DFN
product image
LT3021EDH-1.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003590298 Detail
LT3021EDH-1.5#PBF: IC REG LDO 1.5V .5A 16-DFN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT3021EDH-1.5#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 1.5V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): 550mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 16-DFN
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 1.5V
Voltage - Input: Up to 10V
Packaging: Tube
Current - Limit (Min): 550mA
Current - Output: 500mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Dropout (Typical): 0.155V @ 500mA
Package / Case: 16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 16-DFN
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT3021EDH-1.5#PBF
Regulator TypeSingle Output
Package / Case16-DFN
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output1.5V
Voltage - Input1.8 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)550mA